10 míst v Holandsku, která musíte vidět: hospůdky, lány tulipánů, sýrárny, mlýny a hříšný Amsterdam (2023)

Amsterdam, Alkmar, Den Haag, Rotterdam a spousta dalších měst a městeček v Holandsku nabízí kulturní i gurmánské zážitky.

Nizozemsko je zemí, která vás uchvátí. Království svysokou kvalitou života nabízí svým návštěvníkům na malé ploše množství turisticky atraktivních lokalit, historických památek, uměleckých děl i možností nespoutané zábavy. Typická plochá krajina je protkaná vodními toky, posetá květinovými poli a větrnými mlýny… Podívejte se snámi na deset míst vNizozemsku, která rozhodně nesmíte minout!

1. Amsterdam: Hlavní město suvolněnou atmosférou, četnými muzei i nákupními možnostmi!

Amsterdam

Amsterdam má takovou atmosféru a náboj jako žádná jiná evropská metropole. Díky své malé rozloze (219 km2, tedy méně než polovina Prahy) projdete jeho hlavní body i pěšky. A nudit se tu rozhodně nestihnete. Vždyť hlavní město Nizozemska nabízí svým návštěvníkům mimo jiné více než šest desítek muzeí, což zněj dokonce činí město s největší hustotou muzeí na světě!

Včele dlouhého výčtu stojí přední muzea a galerie jako Rijksmuseum sRembrandtovou Noční hlídkou, Van Gogh Museum snejobsáhlejší sbírkou děl tohoto šíleného holandského génia nebo Dům Anne Frankové připomínající příběh židovské dívky, která po sobě zanechala slavný deník. Nadto však vAmsterdamu naleznete také ojedinělá muzea jako Muzeum brýlí, Muzeum kabelek a peněženek, Muzeum hašiše a marihuany nebo Muzeum prostituce vbývalém nevěstinci vpopulární Čtvrti červených luceren.

Až vás místní muzea přestanou bavit, můžete se vydat třeba na nákupy: bleší trh se tu koná vbývalé židovské čtvrti na náměstí Waterloo, vše od jídla, přes originální suvenýry až po oblečení seženete na jednom znejrozlehlejších evropských trhů Albert Cuypmarket a nákupní ulice Kalverstraat zase nabídne obchody světových značek.

A když už budete zmuzeí a nákupů unavení, není nic lepšího, než se jít pobavit do jednoho zmnoha tanečních klubů, dát si jointa vcoffeeshopu nebo si posedět vněkteré zmalebných restaurací na březích místních grachtů. Amsterdam vás prostě nadchne!

Čtení na podobné témaHolandské coffeeshopy: Silné kafe pro odpůrce, zážitek pro turisty. Na co si dát pozor?Přečíst

2. Země vynikajících sýrů: Alkmar, Gouda, Edam

Sýrový trh v Alkmaaru

Ať už se budete pohybovat vkterékoli části Nizozemska, všude narazíte na sýrárny se zlatavými koly holandského sýra vážícími až 20 kg. VNizozemsku se produkují především dva druhy sýrů: prvním znich je Gouda, která může mít desítky příchutí (co třeba příchuť wasabi zbarvující sýr dozelena?), několik stupňů zralosti a vyrábí se také zrůzných druhů mléka (vyzkoušejte kozí, nejlépe uzenou!).Dalším holandským pokladem jepak sýr Edam, jemuž vnašich krajinách říkáme Eidam.

Oba tyto sýry pocházejí ze stejnojmenných měst, která jsou právem hrdá na svůj hlavní vývozní artikl, a ve starobylém městě Gouda narazíte také na takzvanou vážní budovu, ve které se kdysi kontrolovala kvalita vyrobeného sýra a po jeho zvážení také stanovovala patřičná daň. Mimo to je Nizozemsko také domovem slavných sýrových trhů – například ten ve městě Alkmaar se koná již od 14. století a je jednou zhlavních turistických atrakcí celé země.

Čtení na podobné témaKdyž vám svitne Alkmaar aneb Prožijte slavné sýrové trhyPřečíst

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

3. Den Haag: Sídlo vlády i královské rodiny, výtvarné umění a zmenšené Holandsko!

Den Haag

Amsterdam je sice hlavním městem, nicméně vláda i královská rodina sídlí na jihozápadě země, ve městě Den Haag. Toto město je vpravdě politickým srdcem Nizozemska a mimo to tu najdete i působivou budovu Mezinárodního soudního dvora, jehož stavbu financoval známý filantrop Andrew Carnegie.

Centrum města se však rozkládá kolem jiné důležité budovy: starobylého hradu, v němž kdysi sídlila holandská hrabataa který je obklopen množstvím historických budov a muzeí včele sgalerií Mauritshuis ukrývající takové poklady výtvarného umění, jako je Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa nebo populární Vermeerova Dívka sperlovou náušnicí.

Cestujete sdětmi? Není nic lepšího než návštěva působivého parku zmenšených holandských staveb! Vtzv. Madurodamu budete mít celou zemi jako na dlani, včetně miniaturního letiště Schiphol, větrných mlýnů a květinových polí.

4. Kouzlo přímořských městeček: Ochutnejte holandské rybí speciality!

Ochutnejte rybí speciality

Nizozemsko, které kdysi bohatlo na námořním obchodu, nabízí svým návštěvníkům také řadu rybářských vesniček a přímořských městeček svynikajícími rybími restauracemi, ve kterých si můžete objednat čerstvě ulovené ryby a dary moře. Tady můžete ochutnat také populární holandské rybí lahůdky: co třeba sledi podávaní scibulí a zeleninou v housce nebo místní specialita „kibbeling“, kousky tresky obalené vtěstíčku?

Navštivte např. Scheveningen rozkládající se západně od Haagu, který se může pochlubit dlouhými písečnými plážemi, pěkným akváriem nebo molem zpočátku 20. století. Nebo vás naláká spíše Volendam, malebná rybářská vesnička, která učarovala i samotnému Picassovi?

5. Za zábavou do Holandska: Hospůdky, kluby a typické kavárny

Nizozemci jsou známí svou náklonností kdobrým mokům a rádi vysedávají vhospůdkách nebo chodí do tanečních klubů. Amsterdam a Rotterdam jsou už hezkou řádku let vyhledávány milovníky taneční hudby a vmístních klubech tu hrají slavní dýdžejové a konají se působivé koncerty a party.

Holandskou specialitou jsou pak tzv. hnědé kavárny, ideální místa na odpočinek a lenošení u šálku kávy a kousku vynikajícího koláče. Také o místních hospůdkách kolují legendy – a co jiného si vnich dát než skvěle vychlazený Heineken, holandské pivo, jehož zelené lahve se proslavily po celém světě?

6. Země tulipánů: Květinová pole, Keukenhof, květinové aukce a výstavy!

Keukenhof

Tulipány jsou jednou zhlavních asociací, která většinu lidí vsouvislosti s Holandskem napadne. Aby taky ne, vždyť tu každoročně vykvetou na čtyři miliardy květinových cibulek a tulipány znich tvoří více než polovinu! Budete-li projíždět Nizozemskem vdobě jejich květenství, můžete obdivovat rozlehlá květinová pole zářící všemi barvami.

Dva měsíce vroce můžete zavítat do parku Keukenhof, kde je každoročně vysazeno více než sedm milionů cibulovin. U této bývalé lovecké obory vdubnu prochází tzv. květinové korzo: průvod alegorických vozů ozdobených květinami sestavenými do rozličných tvarů.

Čtení na podobné témaNizozemské květinové šílenství: když se v tulipánech točí milionyPřečíst

A věděli jste, že ve městě Aalsmeer nedaleko Amsterdamu se můžete zúčastnit také působivé květinové aukce? Nebo že každých deset let je vHolandsku pořádána velkolepá půlroční světová zahradnická výstava Floriade?

7. Rotterdam: Největší evropský přístav a holandská Amerika

Rotterdam

Rotterdam je naprosto odlišný od ostatních nizozemských měst. Ne nadarmo se mu přezdívá „holandská Amerika“ – jeho panorama je totiž ojedinělé a najdete tu více než 30 mrakodrapů a několik desítek výškových budov!

Druhé největší nizozemské město bylo dlouhá desetiletí největším a nejvytíženějším přístavem světa a dodnes drží prim vrámci Evropy. Nadto je Rotterdam také rájem pro milovníky moderní architektury – město bylo zcela zničeno během druhé světové války a vrámci poválečné obnovy zde vyrostly novátorské futuristické a kubistické budovy.

Panorama tohoto výjimečného města si nejlépe vychutnáte zvyhlídkové věže Euromast, postavené na Světovou zahradnickou výstavu všedesátých letech.

8. Okouzlující příroda a množství národních parků: Nejlépe na kole!

Nizozemci a cyklistika – to je kapitola sama pro sebe. Vždyť průměrný obyvatel Nizozemska údajně ujede na kole 1200 km ročně! Na kole se tu jezdí všude, krajina je krásně rovná a cyklotrasy vtéto „nízké zemi“ dosahují úctyhodné délky kolem 20000 kilometrů! Nenechte se tedy zahanbit, přidejte se kdomorodcům a poznejte nizozemskou krajinu zase trochu jinak.

Na kole můžete projet i některý zdvaceti nizozemských národních parků, třeba ten největší Hoge Veluwe.Hned u vchodu můžete kolo zapůjčit, a to zcela zdarma, a kochat se krajinou plnou mokřin, lesů a písečných dun. Den pak můžete zakončit kulturně – vparku se totiž nachází také muzeum Kröller-Müller, jedna znejlepších galerií v zemi spůsobivou sbírkou obrazů Vincenta van Gogha.

9. Větrné mlýny: Typická kulisa nizozemské krajiny

Větrné mlýny

Nizozemskou krajinu si bez větrných mlýnů snad vůbec nelze představit! Tato zemička pro ně totiž má ideální podmínky: Typická rovinatá krajina a od moře vanoucí silný vítr (bezvětrný je tady údajně pouhý týden vroce).

Mlýny byly vminulosti využívány krůzným účelům: k mletí mouky, lisování oleje, řezání dřeva, vysoušení půdy. Dodnes jsou některé znich stále funkční a jiné jsou shromážděny do skanzenů, kam se na ně můžete jet podívat.

Navštivte třeba skanzen Kinderdijk, který je místem snejvětší koncentrací historických mlýnů vNizozemsku (obdivovat jich tu můžete celkem devatenáct). Nedaleko Amsterdamu se na mlýny můžete podívat ve skanzenu Zaanse Schans, ve kterém kromě mlýnů najdete třeba sýrárnu, výrobnu dřeváků, historickou pekárnu nebo starobylý obchod zkoloniálních dob.

10. Po české stopě do Naardenu

Muzeum Komenského v Naardenu

Vměstečku Naarden uslyšíte češtinu daleko více než kdekoliv jinde vNizozemsku – vždyť každý český školák přece ví, že právě tady je pohřben učitel národů a český humanista Jan Amos Komenský.

Komenský velkou část života strávil vexilu a zemřel právě vNizozemsku, kde je vnaardenském valonském kostelíku také pochován. Navštivte tzv. Comenius Museum, které u tohoto kostela vzniklo, a kráčejte hrdě po českých stopách!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Van Hayes

Last Updated: 03/09/2023

Views: 6266

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.